19. 11. 2024.

Daljnji napredak znanosti, gospodarstva i usluga javne uprave nezamisliv bez primjene tehnologija HPC

Sveučilišni računski centar (Srce) bio je 12. i 13. studenoga domaćin Dana Hrvatskog centra kompetencija za HPC, okupljajući vrhunske stručnjake iz Hrvatske i Europe radi rasprave o trenutačnim trendovima i izazovima u računarstvu visokih performansi (HPC).

Održane tri radionice za praktično znanje o HPC-u

Prvi dan događanja obuhvatio je tri radionice koje su privukle pozornost sudionika iz privatnog i javnog sektora, ali i znanstvene zajednice. Teme su bile “Modelling of (nano)materials with Quantum ESPRESSO”, “Introduction to Quantum Computing” te posebno istaknuta radionica “HPC usluge za poduzetnike” koju su u sklopu projekta EDIH CROBOHUB++ organizirali stručnjaci Srca. Ova radionica bila je namijenjena tvrtkama koje žele saznati više o ključnim aspektima i primjeni HPC tehnologija u poslovanju i razvoju proizvoda.

Radionica je bila podijeljena na dva dijela: prvi dio pružio je pregled osnova HPC arhitekture i dostupnih resursa, posebno prilagođen početnicima, dok je drugi dio uključivao praktični rad na računalnom klasteru SRCA. Ovaj segment bio je usmjeren naprednijim korisnicima s predznanjem Linuxa i omogućio im je iskustvo izravne interakcije s HPC sustavima – od pripreme podataka do praćenja izvršenja aplikacija.

Ulaganje u HPC tehnologije ključno za napredak znanosti, gospodarstva i javne uprave

Drugi dan, 13.11., obilježili su inspirativni govori i panel-rasprave, na kojima su sudjelovali predstavnici EuroHPC JU, EuroCC2, EDIH CROBOHUB++, kao i predstavnici relevantnih ministarstava (Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Republike Hrvatske) i Hrvatske zaklade za znanost. Panelisti, uključujući prof. dr. sc. Hrvoja Džapu s FER-a, istaknuli su važnost ravnomjernog razvoja HPC tehnologija u znanosti, gospodarstvu i javnim uslugama kako bi se postigla maksimalna učinkovitost.

Zapaženo je da, iako Europska unija bilježi visok stupanj primjene HPC-a u znanosti i istraživanju, transfer tih znanja prema industriji i javnoj upravi i dalje zaostaje. Rad Nacionalnih centara kompetencija za HPC i Europskih digitalnih centara za inovacije prepoznat je kao ključan za ubrzanje ovog procesa i poticanje suradnje između sektora.

Kroz konkretne primjere, dr. sc. Ivor Lončarić s Instituta Ruđer Bošković i Filip Zorić iz tvrtke Crobotic Solutions pokazali su kako HPC omogućuje napredak u razvoju novih materijala i primjeni umjetne inteligencije u robotici. Zaključeno je da je ulaganje u HPC tehnologije ključno za napredak znanosti, gospodarstva i javne uprave, čime se otvaraju nove prilike za inovacije u svim sektorima društva.

Više informacija pročitajte u tekstu na web stranici Hrvatskog centra kompetencija za HPC.